Cabinet Fatalia

Cabinet Fatalia

Uvnitř Kabinetu Fatalia jsou návštěvníci obklopeni obrazy miniaturních snových scén. Na malém prostoru bylo vytvořeno představení, které účinně vyvolává jak zvědavost, tak překvapení. Obsah věcí se mění od zneklidňujícího až po bizarní. Fantaskní instalace je založena na surrealistickém znovuztvárnění pouťové Komnaty záhad.

Prostor zdobí nejrůznější dokonalé kinetické stroje, materiály lákavě připomínající něco ručně vyrobeného, skryté postavy a záhadná stvoření podobná robotům.

Předměty ve Fatalii mají úžasnou patinu let a opotřebovanosti, a přesto dosud zcela jasně vidíte, jak vypadaly, když byly nové. Krabice plné fascinujících předmětů, mechanické nástroje něco navíjejí nebo se točí a další podivné exotické věci. Jsou zde zvláštně proměněné, výstřední hlavy. Prostor místnosti je zabydlen maskami jako symboly uměleckého ztvárnění.

Je to o svatých bez příslibu nebes, zapomenutých ztracených námořnících a strašně osamělých mořských pannách. Úžasné, zvláštní neznámo.

Nahromaděné chyby a vznešené omyly z mnoha zdrojů. Skličující signály – ať vědomé či nevědomé - sonáty a poslední listy a nestvůrnosti. Beznadějné slzy v krajinách oceánů či uvězněných velryb. S piráty a válkami a modlitbami v dírách v zemi. O padlých ženách a osiřelých dětech a utopených otrocích a spálených svatých.

Předměty vystavené v Kabinetě se pohybují mezi fantastickým a tajuplným. Jsou začleněny do zářivého labyrintu zrcadel, aby odrážely další rozměr či aspekt Místnosti divů, a čím více se díváte, tím více vidíte…..

Zrcadla v Kabinetu umožňují pohrávat si s možností vidět další skutečnosti: ty, které odhalují iluzi a také vnitřní svět, který vypráví o věcech, které jsou skryté a zřídkakdy vychází na povrch.

Kabinet Fatalia působí na diváka stejným tajemným okouzlením jako surrealistická koláž, ve které se mísí sny a zážitky s momentálním vnímáním.

Je to jako neúmyslné napodobení snu, noční výpravy do podvědomí.

Kukátkové krabice Kabinetu Fatalia jsou naplněny raritami a artefakty, navracejícími se k původnímu stavu, který byl vždy nějakým způsobem podivuhodný.

Uvádíme v rámci projektu Na cestě - ohlédnutí a vize, podpořeno Česko - německým fondem budoucnosti.

CABINET FATALIA

CABINET FATALIA